Tivat je uz Kotor, drugi grad koji bezrezervno njeguje mediteransku, primorsku, a ponajvise originalnu bokesku kuhinju. U mnogobrojnim tivatskim hotelima, restoranima, konobama, ili privatnim kucama, gdje cete boraviti kao gost ili tek slucajni posjetilac, ne samo da ce Vas nastojati uvjeriti, vec ce Vas odmah ponuditi ukusnom hranom i raznovrsnijim bokeskim delicijama. U cast prvog susreta, kada kao gost u Tivtu boravite prvi put, ponudice Vam da probate domacu lozu, neki slatki liker, frustule (slatki hrskavi kolac), nezaobilazne masline ili maslinovo ulje, sve u zavisnosti od prigode i vremena dana.
Za glavno jelo posebno tokom ljetnjih mjeseci pripremice Vam ribu na zaru, svjeze ulovljenu u tivatskom zalivu. Nemojte dugo razmisljati da li da probate nesto sasvim novo, vec prihvatite sve ono sto Vam domacini ponude i predstave kao tradicionalnu crnogorsku ili mediteransku kuhinju. Necete pogrijesiti ni ako odaberete rizoto sa morskim plodovima, (pravi se od obarene rize, muslji, drugih sitnih morskih plodova, uz obavezno maslinovo ulje…) jer to jelo toliko privlaci sarenilom boja i prijatnim mirisom da se njegov ukus pretvara u pravu harmoniju ljetnjeg uzitka.
Medjutim, kada je hrana i gastronomija u pitanju Tivat je specifican po jos jednom veoma ukusnom jelu, koju rado preporucuju gastronomi kao i zagovornici zdrave ishrane. Rijec je o zucenici ili cikoriji, jedinstvenoj autohtonoj, primorskoj biljci, tamno zelene boje, koja se rucno bere na livadama ili padinama brda. To je zeljasta biljka, razgranatih listova, od koje se najvise i najcesce prave salate. Najjednostavija priprema je, da se zucenica dobro (ali ne previse) obari, dobro ohladi, iscijedi i zacini bijelim lukom i maslinovim uljem. To je veoma jednostavan nacin pripreme salate od zucenice, ali se od ove biljke prave jos mnogi ukusni specijaliteti. Da je zucenica veoma znacajana u Tivtu, potvrdjuje informacija da ce se uskoro organizovati i festival posvecen toj biljci.
Takodje, veliki je broj tivatskih hotela i restorana u kojima mozete probati i veoma ukusne specijalitete od mesa, kao sto su: kotleti, snicle, razne vrste pecenja… Ako ste vegetarijanac, vecina kulinara u tivatskim ugostiteljskim objektima ponudice Vam veliki broj specijaliteta od voca, povrca i ribe.
Za ljubitelje intimnije atmosfere najpogodniji su brojni, lijepo uredjeni i po gostoprimstvu i usluzi, nadaleko cuveni tivatski restorani. Nakon suncanja i kupanja u cistom tivatskom moru, mozete se opredijeliti da rucate u nekom od brojnih restorana. Da bi Vam pomogli u odabiru navescemo samo neka imena tivatskih restorana: „Galeb“, „Izlet“, „Kalimanj“, „Montenegro“, „Splendido“, kao i konoba poput „Bacchusa“ ili „Maestrala“.
Nakon dobrog rucka ili vecere, predlazemo da obork zalijete casicom tradicionalnih crnogorskih bijelih vina kakva su „Krstac“, „Cherdonnay“ ili „Savignon“, ili crna vina poput „Vranca“, „Merlota“, „Prokordema“ ili „Caberneta“.
Takodje, lijep i prijatan odmor, uz laganu italijansku veceru u drustvu dragih osoba, mozete provesti i u brojnim tivatskim picerijama kao sto su : „As“, „Lav“, „Pine“ „Renesansa“, „Zodiak“… U picerijama mozete probati ukusne italijanske pice, lazanje, piroske i druge vrste italijanskih ali i drugih specijaliteta od tijesta.
Poslije dobrog rucka ili vecere, ukoliko ne vodite previse racuna o kalorijama ili visku kilograma, toplo Vam preporucujemo da se zasladite u tivatskim caffe – poslasticarama: „Biser“ „Minjon“ ili „Pine“.
I da ne bismo zaboravili nesto veoma vazno, bitno je da znate da se ne trebate cuditi ako Vam prije rucka ili vecere kulinari i konobari, domacim jezikom kazu „dobro Vam ucinjelo“, jer je to zapravo tradicionalna zdravica, koja se u najkracem prevodi kao „prijatno“! I zaista neka Vam je PRIJATNO!