Bukiraj savrsen odmor

Tivat Top 5

PORTO MONTENEGRO

Zahvaljujuci viziji glavnog investitora, kanadskog biznismena Peter Munk, Porto Montenegro „, je izuzetna i moderna marina za jahte. Izgradjena na infrastrukturu bivšeg jugoslavenskog pomorskog objekta, danas Porto Montenegro predstavlja jedno od TOP mjesta za turiste iz cijelog svijeta. Sa 630 vezova za jahte, uključujući i najvece super jahte, sa najvisocijim nivoom usluga i pogodnosti za brodove svih veličina – uključujući i suvi dok za popravku i servisiranje. Osim toga, izgradnjom ovog predivnog kompleksa, napravljena je predivna primorska atmosfera, sa luksuznim stanovima, hotelima, restoranima, buticima, i ostalim zabavnim sadrzajima.

Ali to je samo dio price – sledeca je o samoj destinaciji gdje se nalazi Porto Montenegro. Smjesten u jednom od najidilicnijih i najljepsih svjetskih lokacija: Bokokotorskom zalivu. Na listi UNESCO World Heritage, Bokokotorski zaliv je najuzniji fjord u Evropi, i predstavlja najvecu prirodnu luku na Mediteranu.

„Jahte postaju sve vece i vece, i ne postoji dovoljno mjesta / marina na kojima se mogu smjestiti. To nije problem sa Tivtom, odnosno lokacijom na kojoj se nalazi danas Porto Montenegro. Nekad je to mjesto korisceno kao luka za ratne brodove.“ Peter Munk, Glavni Investitor, Porto Montenegro.

Istraži Porto Montenegro

LJETNJIKOVAC BUCA

Iako je u odnosu na druge gradove Crnogorskog primorja Tivat manje prepoznatljiv po velicanstvenim zgradama ili mjestima koje treba obici zbog izuzetne kulturnog i istorijskog znacaja, boraveci u Tivtu lako cete uociti kompleks poznatiji pod imenom Ljetnjikovac Buca. Naime, ovaj kompleks nalazi se u centru Tivta i predstavlja skladnu renesansnu cjelinu sa manjim brojem detalja kasne gotike. Ljetnjikovac potice iz XVII vijeka i pripadao je poznatoj kotorskoj plemickoj porodici Buca. Kompleks ljetnjokovca Buca ima 5 objekata: kuce za stanovanje, ekonomske kuce, crkvice i kapelu posvecenu Sv. Mihailu kao i trem sa ulaznim dijelom sa visenamjenskom primjenom. Svi objekti su gradjeni od finog bijelog tesanog kamena i ogradjeni su kamenim zidom. Ljetnjokovac Buca, revitalizovan je za potrebe danasnje kulture grada Tivta, tako da je stambena zgrada pretvorena u galerijski prostor dok vrt sluzi kao ljetnja pozornica, gdje se tokom turisticke sezone odrzavaju zanimljive knjizevne veceri, likovne izlozbe te razni drugi kulturni dogadjaji.

GORNJA LASTVA

To je zanimljivo tivatsko selo, koje je posebno interesantno za obilazak tokom ljetnje sezone. Danas, Gornja Lastva, nadomak Tivta predstavlja posebno vrijednu ruralnu sredinu. Selo Gornja Lastva nalazi se na 300 metara nadmorske visine,u zaledju Tivta, na padinama brda Vrmac. U Statutu grada Kotora, Gornja Lastva se pominje jos u XVI vijeku, kao dio kotorskog distrikta. Selo Gornja Lastva, ima dvadesetak kamenih kuca koje se odlikuju jednostavnoscu gradnje. U vecini seoskih dvorista vide se odrine sa vinovom lozom, unutrasnji vrtovi, kamene klupe i poneka bistijerna za vodu. U Gornjoj Lastvi postoji i crkva posvecena Rodjenju Bogorodice, sagradjena u baroknom stilu. Seoski trg nekada je sluzio za razne feste i zabave, kao i za trgovinu. Danas je selo i njegovi zitelji posebno interesantno za istrazivace tradicionalnog primorskog graditeljstva. Poslednjih godina, u Gornjoj Lastvi clanovi nevladine organizacije „Expeditio“ organizuju medjunarodne arhitektonske radionice. Selo Gornja Lastva, nadomak Tivta, iz godine u godinu, sve vise, privlaci mnoge izletnike i turiste. Razlog su tradicionalne „Lastovske svecanosti“, koje se organizuju u avgustu. To je kulturno-umjetnicka manifestacija koja ima za cilj njegovanje kulture, tradicije i kuhinje Boke Kotorske. Posjetici uzivaju u slusanju izvorne bokeljske muzike, narodnih kola i igara, a ljubitelji kulture imaju priliku da pogledaju i izlozbe slika tivatskih likovnih stvaralaca.

VELIKI GRADSKI PARK

Jedan dan Vaseg odmora u Tivtu, predlazemo da posvetite obilasku gradskog parka, koji se nalazi u blizini plaze Przno. Razlog za takvu posjetu, mogla bi biti cinjenica, da rekreacije i setnje u prirodi nikada nije previse. Ipak, Vase saznanje o Velikom gradskom parku, ili zelenoj oazi, kako se ovo mjesto drugacije zove, dopunicemo pricom da park posjeduje najvecu botanicku bastu na Juznom Jadranu. Da je to zaista tako, potvrdjuju podaci da park zahvata povrsinu od 4 hektara. Park je nastao na zemljistu poznatih tivatskih plemickih porodica Radali i Lukovic. Botanicka basta, poznatija je pod nazivom Mornaricki park. Zanimljivo je istaci, da je komandant Ratne mornarice Austro – Ugarske monarhije, admiral Maksimilijan Daubleski fon Sternek, 1892. godine, dosao na ideju da cvijecem oplemeni okolinu tadasnjeg vojnog brodogradilista i ratne flote, poznatije pod nazivom tivatski Arsenal. Naime, 1892. godine admiral fon Sternek izdaje naredbu kojom obavezuje sve kapetane Austro – Ugarske mornarice, da sa svojih dalekih putovanja u Tivat donesu primjerke raznog bilja i rastinja. Nakon krstarenja po dalekim morima, u Tivat su zaista poceli da stizu primjerci raznog egzoticnog bilja, koji se i danas nalaze u tivatskoj botanickoj basti. Danas, u Velikom tivatskom gradskom parku ima primjeraka vrlo vrijednih i rijetkih biljnih vrsta poput: cileanske jele, raznih vrsta arisa, kedrova, pinija, palmi, magnolija i drugog atraktivnog drveca, rastinja i bilja. Veliki gradski park u Tivtu, jedini je objekat pod rezimom zastite, na podrucju Tivta. Odluka o tome datira jos od 1968. godine. Ipak, u poslednje vrijeme cesto se pominje i ideja, da treba donijeti jos bolju odluku o zastiti i revitalizaciji parka, sto ce prema najavama, uskoro biti zadatak opstine Tivat i Zavoda za zastitu prirode Crne Gore.

OSTRVO SVETI MARKO (STRADIOTI)

Ostrvo sa lijepom plazom nalazi se zapadno od tivatskog poluostrva Prevlaka. Do ostrva se lako dolazi turistickim taksi brodicima ili barkama, koje su obicno usidrene u tivatskoj luci. Ostrvo Sveti Marko, danas je tajanstveno zeleno ostrvo, na kojem je jos 1962., izgradjeno turisticko naselje sa 500 tahicanskih kuca, bez struje i vode. Ostrvo Sv. Marko, decenijama je bio ekskluzivni objekat pod zakupom francuskog kluba „Mediteranee“. Do ratnih desavanja na prostoru bivse SFRJ , (do 1991.) gosti ostrva uglavnom su bili mladi ljudi – avanturisti, koji su uz suncanje i kupanje svoj odmor provodili i uzivajuci u raznim sportovima na vodi, dok bi ih brojni animatori, uveseljavali kulturno-zabavnim tackama i spektaklima. Dnevno, nekada je ostrvo Sveti Marko posjecivalo i do 1.000 turista. Danas je ostrvo nesto sasvim drugo. Napusteno je, a turisticki objekti koji su na njemu izgradjeni, zarasli su u korov i travu. Ostrvo je u cjelini prepusteno zubu vremena, i ceka skoru privatizaciju. Ipak, ukoliko imate avanturistickih ambicija, uputite se na ovo ostrvo, makar zbog plaze koja ce Vas ocarati svojim izgledom. Ostrvo Sv.Marko, drugacije, nosi naziv Stradioti, jer je prema predanju na ostrvu nekada bio logor mletackih vojnika grckog porijekla, te otuda i naziv (stradiotes – vojnik).

KONZULAT SFRJ

Vjerovatno bi vam na drugim destinacijama, zvucalo cudno kada bi Vam neko saopstio da bi izuzetno interesantno i turisticki zanimljivo mjesto Vaseg obilaska mogao biti konzulat jedne bivse drzave. Nesto tako je ipak moguce u Tivtu. Naime, konzulat Socijalisticke Federativne Republike Jugoslavije, koji je vise muzejska uspomena na prohujale dane period (1945- 1989), danas se nalazi nedaleko od setalista Pine u Tivtu. Konzulat je otvoren prije nesto manje od tri godine, a pocasni konzul Marko Perkovic, potrudio se da ovo mjesto ucini interesantnim kako za jugonostalgicare, tako i za mlade narastaje koji nemaju gotovo nikakvih inforamcija o nekadasnjoj komunistickoj tvorevini –Jugoslaviji. U poslednje vrijeme, posebno od maja do oktobra, konzulat SFRJ u Tivtu, interesantan je i turistima. U konzulatu se mogu vidjeti zastave, uniforme nekadasnjeg predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita a ispred konzulata nalazi se i jedno od prestiznijih Titovih vozila, pozantije kao crna drzavnicka limuzina iz sezdesetih godina 20. vijeka. U zgradi konzulata mozete vidjeti mnostvo simbola koji sjecaju na dane nekadasnje Jugoslavije, poslusati himnu „Hej Sloveni“, upisati se u knjigu posjetilaca, a kao uspomenu na Vas boravak konzulatu mozete dobiti nekada veoma cijenjeni crveni pasos sa oznakama SFRJ.

Saznaj vise o Tivtu

Priroda

Istorija

Kultura

Turizam

Top 5

Vrijeme

© 2005-2016 Visit Montenegro. All rights reserved. VISIT-MONTENEGRO.com® is private web project. Visit Montenegro is supported by BritishDotCom ltd