Bukiraj savrsen odmor

Tivat Kultura

Kao urbano naselje, Tivat je poceo da se razvija i da poprima konture mediteranskog grada tek krajem XIX vijeka. Zbog te cinjenice njegov istorijski, a posebno kulturni razvitak ne moze se posmatrati odvojeno od kulturnog razvitka Boke Kotorske u cjelini. S obzirom da postoje nedovoljne informacije o akterima koji su neposredno uticali na razvoj kulture u Tivtu, ne moze se sa tacnoscu govoriti ni o tome koje su sve licnosti dominirale epohama koje se smatraju veoma bitnima za razvoj Tivta u cjelini.

Veoma je mali broj arhivskih dokumenata i svjedocanstava o licnostima koje su bile zasluzne za kulturni razvitak, u najranijem periodu razvoja Tivta, 167.-8. godine p.n.e. za kulturu, vise za istoriju Tivta znacajna licnost bila je kraljica Teuta. Teuta je bila ilirska kraljica, cija je vladavina ostala upamcena po upravljanju nad drevnim bokokotorskim gradom Risnom. Iako podrobnijih pisanim tragova nema, ono zbog cega se Teutin znacaj, danas pripisuje i Tivtu su brojni ljetnjokovci joje je ona nekada gradila na sirem podrucju grada Tivta.

Hronicari biljeze, i da su u proslosti uz morsku obalu postojale kontije (zgrade za plemice), koje su jedna od druge bile udaljene vise od jednog kilometra. Kontije, ciji ostaci zgrada i danas postoje, pripadale su iskljucivo, najbogatijim kotorskim, prcanjskim i stolivskim plemicima, koji su ih koristili za izletista ili lovista. Navedene cinjenice, hrnonicarima sluze da potkrijepe opravdanost naziva Tivta imenom Teodo ili bozanskim gradom.

Iako je na podrucju Tivta pronadjen veleki broj ostataka ranohriscanskih hramova iz IV vijeka, od tog perioda do godine 1219. kada je u okolini Tivta ustolicena prva pravoslavna episkopija (zetska episkopija) gotovo da nema poznatijih detalja o licnostima koje su doprinijele kulturnom razvitku grada.

Ipak, period od IX do XIV vijeka, odnosno godina 1219. bitna je za istorijski i kulturni razvoj Tivta, jer se upravo te godine na poluostrvu Prevlaka, poznatije pod imenom Ostrvo cvijeca (u blizini Tivta), pojavljuje se Sveti Sava i na ostacima benediktanskog hrama gradi manastir.

Sledeca licnost koja je imala indirektne veze sa Tivtom je car Dusan. Za vrijeme njegove vladavine (1308 – 1355), najblizi saradnici bili su mu ugledni katolici – trgovci, vlastelini i biskupi sa sireg podrucja Boke Kotorske. Najpoznatije su njegove veze sa Mihailom i Nikolom Bucom, vlastelinima koji su osim u Kotoru, imali palate i ljtenjikovce u Tivtu. Istoricari pisu, da je Nikola Buca na Dusanovom dvoru, boravio kao veoma vazna licnost. Kotorski vlastelini i plemici objekte za odmor i uzivanje osim, gradili su i na sirem podrucju Boke: Dobroti, Risnu, Prcanju…

Osim porodice Buca, interesantna je i porodica Drago, koja je takodje posjedovala brojne palate u Boki. Pored njih pominju se i imena porodica: Bualica, Berici, Srdjici, Bivolici, ali je za Tivat ipak najznacajnija poznata plemicka porodica Lukovici, na cijoj se zemlji danas nalazi jedan dio poznatog Velikog tivatskog gradskog parka, kao i porodica Radali.

Iako nema arheoloskih dokaza o direktnom uticaju i stvaranju sakralnih spomenika na teritoriji danasnjeg Tivta, za Boku Kotorsku, veoma vazna licnost je i graditelj crkava i hramova Vita Kotoranin. Saznanja o njemu javljaju se 1326. godine. Bez podrobnijih podataka, jos uvijek postoje samo sumnje da je Vita Kotoranin, uz jos nekoliko vrsnih kamenorezaca i zidara, stvarao neke od tivatskih spomenika kulture (palate, crkve).

U istom periodu pominje se i ime Marina Boline, vlastelina koji je imao svoje vinograde u blizini Tivta, tacnije danasnjeg Ostrva cvijeca.

Za ostrvo Cvijeca, veze se i ime istorisjki znacajne licnosti – kontese Ekaterine Vlastelinovic, koja je u XIX vijeku kupila juzni dio pomenutog ostrva. Na ostrvu je sagradila crkvu Sv. Trojice i kao monahinja tu provodila svoj udovicki zivot. Inace, Ekaterina je bila kcerka poznatog zadarskog pjesnika Jovana Sundecica, licnog sekretara crnogorskog knjaza Nikole. Ekaterinin brat Spiridon Sundecic, bio je arhimandrit manastira Savina kod Herceg Novog. Zavidno bogatstvo, koje je Ekaterina dijelom stekla i udajom za poznatog risnjanskog plemica Iliju Vlastelinovica, kontesa je ulagala u obnovu sakralnih spomenika na ostrvu Cvijeca. Ekaterina Vlastelinovic je umrla misterioznom smrcu 1842. godine, aprema nekim izvorima, veliko bogatstvo i stecenu imovinu zavjestala je Petru II Petrovicu Njegosu, sa kojim je za zivota bila u cestim kontaktima.

Svetiliste na Ostrvu cvijeca, prema istorijskim podacima jos jednom je prodato krajem XIX vijeka arhimandritu Niciforu Ducicu, koji je tu nastavio da zivi.

Oblast Boke Kotorske, pa i samog Tivta tokom XIX i XX vijeka obilazili su i Vuk Vrcevic, rodom iz Grblja (Boka Kotorska) 1811.- 1882., sakupljac narodnih umotvorina, Stefan Mitrov Ljubisa (1824 -1878) – pisac i narodni tribun iz Pastrovica (Budva), poznati srpski pisac Vuk Stefanovic Karadzic (1787 – 1864), crnogorski vladika i pjesnik Petar II Petrovic Njegos (1813 -1851). Takodje pominju se i imena poznatih pisaca, hornicara i pjesnika: Ljubomir Nenadovic (1826 – 1895), Simo Matavulj (1852 – 1908), Milan Jovanovic Morski (1834 – 1896), Aleksa Santic (1864 -1924), vladika Nikolaj Velimirovic (1880 – 1958), Milos Crnjanski (1893 – 1977).

Isorijski podaci govore da je pisac i knjizevnik, tvorac srpskog jezika Vuk Stefanovic Karadzic, prvi put boravio u blizini Tivta, na ostrvu cvijeca. 1836. godine, kada je obilazio stare crkve po Boki. Dvije godine kasnije na tom prostoru boravi i cuveni ruski slikar – dokumentarista Fedor Karascau. Za vrijeme druge Karadziceve posjete Ostrvu cvijeca -1841.godine, u Tivat stizu i mladi ruski slavisti Nedazdin Sreznjevski, Prajs i Knazevic. Te godine Vuku Stefanovicu Karadzicu, pocinju da stizu poznata pisma iz Boke, autora popa Vuka Popovica (iz Grblja).

Izmedju dva svjetska rata, za podrucje Boke i Tivta znacajna su i imena Petra Sarovica, velikog istrazivaca proslosti Boke, te Nikole Jurica svestenika, kasnije i politicara.

U novijem periodu, krajem XX vijeka, Tivat je vise poznat po muzicarima. Poslednjih godina u Tivtu zivi Maja Perfiljeva, poznati ex – jugoslovenski tekstopisac. Medju mladim snagama, pominju se imena pjevacica zabavne muzike Edite Slabi – Brkan i Nine Petkovic. Takodje, znacajna licnost u Tivtu je i direktorica Kulturnog centra Tivat Milena Radojevic.

Saznaj vise o Tivtu

Priroda

Istorija

Kultura

Turizam

Top 5

Vrijeme

© 2005-2016 Visit Montenegro. All rights reserved. VISIT-MONTENEGRO.com® is private web project. Visit Montenegro is supported by BritishDotCom ltd