Bukiraj savrsen odmor

Kolasin Turizam

Dobar geografski polozaj Kolasina ogleda se i u njegovoj odlicnoj povezanosti sa ostatkom gradova u republici. Kolasin se nalazi na sat vremena voznje automobilom kroz kanjon Platije od glavnog crnogorskog grada – Podgorice, na jugu. Ka sjeveru do granice sa Srbijom takodje je potrebno nesto malo vise od 2 sata voznje. Kroz Kolasin prolazi i pruga od najveceg znacaja u ovom region Beograd – Bar. Na ovaj nacin Kolasin je izvrsno povezan i sa morem i sa visokim crnogorskim zaledjem. Do Kolasina se moze doci preko Podgorickog aerodroma koji je udaljen oko 80 kilometara; preko Beogradskog aerodrome, a posle magistralnim putem Beograd – Podgorica, ili pak preko Dubrovackom aerodroma sto je nesto duza trasa. Kolasin je od Beograda udaljen 400 kilometara, isto koliko i od Sarajeva, od Dubrovika 220, od Zagreba 740 kilometara, a od Ljubljane 950 kilometara.

Ukoliko ste strastveni ribolovac, u blizini grada su rijeke bogate pastrmkom, u samom gradu djeluje lovacko i ribolovacko drustvo pa ce vase lovno odnosno ribolovno iskustvo biti odlicna prilika za druzenje.

Kolasinci i njihovi gosti za izletista biraju obale jezera, psebno Biogradsko ili neko od Pesica jezera na Bjelasici.

Za nesto aktivniji odmor svaki Kolasinac ce vam preporuciti splavarenje Tarom. Jedan kraci izlet ove vrste mogao bi biti splavarenje na relaciji Kolasin – Mojkovac u duzini od oko 15 km.Tara je u proljecnim mjesecima posebno plahovita rijeka, sto ce vase iskustvo uciniti adrenalinskom injekcijom.

Nedavno osnivanje eko-katuna na Bjelasici, jos je jedno iskustvo koje ce vam dozvoliti da se upoznate sa zivotom u ovakvoj prirodi, hrani i obicajima ovdasnje naroda, a prelijepo okruzenje koje cine sume Biogradske gore i vrhovi Bjelasice zauvijek ce vam ostati u sjecanju, jer je – neponovljivo. Niz sadrzaja upotpunice vas boravak u ovom katunu – vase je samo da odaberte, a domacini se uvijek postaraju za sve ostalo.

Posjete kanjonu Mrtvice ili neki od jednodnevnih aranzmana poput raftinga Lever Tarom takodje su u ponudi turistickih poslenika u Kolasinu, pa ukoliko vas odmor traje nesto duze preporucujemo da svaki vas dan ispunite nekim od ovih sadrzaja.

Posebno zanimljivi su sestodnevni ili sedmodnevni aranzmani koji ukljucuju bogat program posjete prirodnim bogatstvima ovog kraja. Jedan ovakav, u organizaciji lokalne turisticke organizacije podrazumijeva – rafting tarom, planinarske ture Bjelasicom, posjetu durmitorskom kraju, Biogradskom jezeru i planini Sinjajevini i njenim visokim vrhovima. Ovo bi bila prava prilika da upoznate gotovo pola Crne Gore za svega jednu nedjelju vaseg boravka u njoj.

Kolasin nazivaju i netaknutom Svajcarskom. Kolasin se u potpunosti okrenuo planinskom rekreativnom turizmu i nacinu zivljenja. Pored zimskih sportova u novosagradjenoj dvorani obitava i vise sportskih drustava i klubova medju kojima najvise uspjeha ima kosarkaski klub Gorstak iz koga je izaslo nekoliko crnogorskih kosarkaskih asova kao sto je Vlado Scepanovic, igrac velikog evropskog kluba Panatenaikosa. U Kolasinu postoji nekoliko otvorenih sportskih terena ukoliko pozelite da se rekreativno bavite sportom tokom vaseg odmora. Nedaleko od centra grada je i fudbalski stadion.

Za sve ljubitelje biljnih vrsta u Kolasinu se nalazi pravi mali raj – djelo slovenackog biologa Danijela Vinceka koji gotovo trideset godina citavu svoju energiju predaje botanickoj basti u kojoj na relativno malom prostoru gaji na stotine razlicitih biljnih vrsta. Biljne vrste koje su zastupljene u basti karakteristicne su za oblast Durmitora, Bjelasice, Porkletija i Sinjajevine. Ljekovito bilje, sumski plodovi i ugrozene vrste nalaze se u ovoj basti koja pored naucne ima i obrazovnu svrhu jer je posjecuju studenti biologije iz ovog regiona.

Kada je u pitanju izletnicki turizam nacionalni park Biogradsko jezero ponovo se nalazi u centru paznje. Obilazak nacionalnog parka mogao bi biti odlican izbor. Tura Kolasin – Kraljevo kolo – Biogradsko jezero kroz  zivopisnu prirodu, voznju po jezeru i dobrog vodica pretvorice se u nezaboravan jednodnevni izlet. Takodje, odlazak na neki od vrhova Bjelasice, za sta vam u pojedinim slucajevima nece biti potreban vodic, dace vam priliku da sa visine od 2.000 metara uzivate u pogledu koji nikad necete zaboraviti. Ukoliko ste ljubitelj planinarenja postoji nekoliko oznacenih staza koje vode do nekoliko najpoznatijih vrhova. Ovim prostranstvima prolazi i planinska transverzala CT-1 u duzini od 120 kilometara. Ovaj planinarski put koji vodi preko Bjelasice i Biogradske gore prelazi se za oko 6 dana. Uoliko ste odlucite da se zadrzite u nacionalnom parku u blizini Biogradskog jezera nalaze se bungalovi, napravljeni od drveta koji se uklapaju u prirodni ambient. Ukoliko zelite probati nacionalnu kuhinju u samom parku je i restoran Biogradsko jezero. Sam park nudi sve sto vam je potrebno za dobar provod, pocevsi od izdavanja ribolovnih dozvola, izdavanje camaca, satora, prostora za kampovanje kao i organizovanje rucaka sa tradicionalnim obrocima.

S druge strane, za zaljubljenike gorskih visova Moracke planine bice prvi i jedini izbor. Nalaze se u samom srcu Crne Gore, okruzene nacionalnim parkovima i planinama na koje se pruza pogled. Na sjeveru su Maganik, Durmitor, Maglic i Ljubisnja, na zapadu se pogled pruza ka Goliji, ka istoku gledaju na Prokletije i Komove – jednom rijecju – sa nekog od 2000 metara visokog vrha mozete vidjeti sve planine Crne Gore, a po prici zaljubljenika u gorske vrhove, tokom vedrog dana cak i more.

Planinarska avantura koju vam nude ove planine, upotpunjena je i ljepotama jezera koja se na njoj nalaze. Najbolje doba za planinarsku aktivnost je kasno proljece, ljeto i rana jesen, a tokom zime, strucnjaci savjetuju nosenje dobre alpinisticke opreme.

Neke od standardnih planinarskih ruta tokom kojih se osvajaju zivopisni vrhovi Morackih planina su:

  • Kapetanovo jezero (1672mnm) – Lastva (2226mnm) – Zagradac (2217mnm). Vrijeme potrebno za turu je oko 4 h, visinska razlika je oko 555m
  • Kapetanovo jezero (1672mnm) – Manito jezero (1764mnm) – Stozac (2140mnm). Trajanje ture je oko 2,5 sata, u duzini od oko 5 km
  • Strug (1475mnm) – Popov do (1750mnm) – Borova brda (2006) – Mali Zebalac (2073mnm) – Veliki Zebalac (2129mnm). Izuzetno duga tura za koju je potrebno oko 4h
  • Osreci (1375mnm) –  Ropusnica (1472mnm) – Korita (1485mnm) – Ruda Glavica (2020mnm). Trocasovna tura.
  • Bare Bojovica (1540 mnm) – Veliki Zurim (2036 mnm) – Mali Zurim (1962 m) – Ilin vrh  (2051 mnm). Nesto duza tura u trajanju od oko 4 sata duz 7, 5 km.
  • Crkvine (1045 mnm) – Bistrica (1258 mnm)- Barski Katun (1462 mnm) – Mioski Katun (1542 mnm) – Umovi (1945 mnm). Ruta u duzini od 9 km.
  • Medjurijecje (211 mnm) – Mrtvo Duboko (360 mnm) – Granica (1042 mnm) – Poljana (1594 mnm) – Medjedji vrh (2139 mnm). Nesto zahtijevnija ruta sa vecom visinskom razlikom za cije je savladavanja potrebno vise od 6h.

Jugoistocno od prostranog durmitorskog masiva nalazi se Sinjajevina (Sinjavina), najveci pasnjacki predio u Crnoj Gori koji se pruza niz dinaridski vijenac planina. Prosjecne je visine oko 1600 metara iznad mora, a najvisi vrhovi se Babji Zub (2277 m), Jablanov Vrh (2203 m), Gradiste (2174 mnm), Savina greda (2101 mnm), Veliki Pecarac (2042 mnm), Starac (2022 mnm) i Babin Vrh (2013 mnm). Nastala glacijalnom aktivnoscu, pruza se od Kolasina do samih oboda Nacionalnog parka Durmitor. Masiv je 40 km dug i 15km sirok i izrstan je teren za sve planinarske i pjesacke aktivnosti.

Zminicko i Zabojsko jezero krase ovu planinu. Prvo je na nadmorskoj visini od 1295m, i 4 metra duboko, dok se ovo drugo nalazi na visini od 1486mnm, a dubina mu je oko 19 metara.

Planinarske ekspedicije krecu se sledecim stazama:

  • Kolasin (940 m) – Gornje Lipovo – Klisura (1189 m)- Katunina (1418 m) – Djedov Do – Dzavrlje – Babji Zub (2277 m). Visinska razlika je oko 1100m, duzina oko 8 km, a trajanje ture oko 5h. pojedini dijelovi ture su inspirativni za cak i za iskusnije planinare.
  • Kolasin (954 mnm) – Gornje Lipovo (1208 mnm) – Prevoj Vratlo (1730 mnm) – Pilac (1872 mnm) – Jablanov Vrh (2203 mnm). Duzina rute je oko 8 km , a za prelazak je potrebno oko 4 h. ruta je atraktivan i ukljucuje odlican vidik, prolazak pored manjih bara-jezera i brojnih katuna.

Najbolje doba za planinarsku aktivnost je kasno proljece, ljeto i rana jesen

Zahvaljujuci svojoj prirodnoj predodredjenosti Kolasin je raj za zimski turizam. Ski centar organizuje docek i prevoz gostiju sa zeljeznicke stanice, ili do hotela, ili do ski centra sopstvenim autobusima. Ovdje se neprestao izgradjuju i poboljsavaju uslovi za bavljenje zimskm sportovima. U Kolasinu djeluju i tri ski kluba. Danas je skijaliste na Jezerinama nadaleko poznato po kvalitetu usluge sa kvalitetnom zicarom i nekoliko ski liftova koji vode do visine cak do 1950 metara nadmorske visine. Na Jezerinama se nalaze i brojni ugostiteljski objekti pa ce vas dan na snijegu potpun ukoliko provedete neko vrijeme kraj ognjista ili pak samo se suncajuci na zimskom suncu uzivate u toplom napitku.

Obzirom da se padine Bjelasice na kojoj se nalazi skijaliste Jezerine nalazie na sjevernoj strani, snijeg se zadrzava duze, pa je uzitak skijanja produzen na citavu sezonu. Neke staze su prema FIS standardima, sto znaci da su u potpunosti spremne i za takmicenja na najvisem nivou. Bjelasicu karakterise i dosta staza alternativnog tipa koje idu kroz sumu i koje prosto mame ljubitelje ekstremnijeg skijanja. Na pojedinim mjestima nagib staza je preko 60% sto neke od njih cini fantasticnim za bavljenje ekstremnim skijanjem. Staze su izvanredno pripremljene i na njima se odrzava vec tradicionalni ski fest koji privlaci ne samo skijase vec i turisticke radnike iz republike i iz regiona. Blizina skijalista samom gradu uslovljava njegovu popularnost tako da ogroman broj stanovnoika Podgorice i nekih juznijih crnogorskih opstina koristi svaki slobodan dan da posjeti Bjelasicu. U okviru skijalista radi i skola skijanja i snouborda, gorska sluzba spasa, prva pomoc i brojne druge sluzbe, cineci ovo skijaliste izuzetno atraktivnim i primamljivim kako za rekreativce tako i za profesionalce. Duzina glavne padine je preko 4 kilometra, izuzteno je siroka, i spremna da primi vise hiljada skijasa odjednom. Prvi skijaši, po tradiciji, sezonu otvaraju krajem decembra, odnosno za novogodišnje praznike.

Ukoliko ste zaljubljenik u setnju ili dzoging tu je i trim staza nedaleko od obale Tare u duzini od par kilometar. Za ljubitelje tenisa tu su i tereni, kao i tereni za mali fudbal i ostale sportove. Zato ne cudi sto i u ljetnjim i u zimskim mjesecima Kolasin posjecuju razni sportski klubovi i nacionalne selekcije svih sportova.

Saznaj vise o Kolasinu

Priroda

Istorija

Kultura

Turizam

Top 5

Vrijeme

© 2005-2016 Visit Montenegro. All rights reserved. VISIT-MONTENEGRO.com® is private web project. Visit Montenegro is supported by BritishDotCom ltd