U mirisima i ukusima crnogorske kuhinje najprije i najvise cete uzivati u Cetinju. Gotovo da nema ugostiteljskog objekta u kojem Vam nece ponuditi domaci psenicni ili kukuruzni hleb, tek ispecen, ciji ce Vas miris i svjezina toliko privuci da cete odmah morati da probate taj toliko jednostavan a tako ukusan specijalitet. Posebno ukusan domaci hleb je kada se izvadi iz kamene pecnice, u kojoj je ispecen, a koja se zove sac. Ukoliko prosetate cetinjskom pijacom, narocito petkom kada je pazarni dan, na vecini standova besplatno cete moci da probate razne susene, polumasne i masne sireve, ali i sir iz ulja koji se ubraja u najbolji specijalitet. Ne treba da Vas pretjerano iznenadi sto ce Vam prodavci ponuditi da degustirate karakteristicni njeguski sir, koji neodoljivo privlaci kako svojom blijedozutom bojom i pravilnim okruglim izgledom, tako i umjerenom trvdocom ali jos vise prirodnim mirisom i ukusom. Ukoliko ste po prvi put gost Cetinja, preporucujemo Vam da sve ove proizvode najprije probate, jer cete se tako najbolje odluciti da ih odmah i kupite. Takodje, nemojte propustiti ni da degustirate dobro osuseni njeguski prsut, koji je naziv dobio po selu Njegusi, desetak kilometara udaljenom od Cetinja. Svojim crvenkastim izgledom, tanko sjecena uzduzna parcad lijepo osusenog slanog svinjskog mesa, odmah ce kod Vas izazvati istinsku zedj, koju je najbolje utoliti crnim crnogorskim vinom, koje takodje mozete pronaci u mnogim maloprodajnim radnjama i na pijacama, ali ih je provjereno najbolje degustirati u cetinjskim restoranima.
Zaista, istinski uzitak crnogorske kuhinje podno Lovcena, ponudice Vam ugostitelji i hotelijeri, koji ce se predano truditi da Vas sto gostoprimivije i tradicionalnije docekaju, nudeci Vam sa vrata med i priganice( slatki okrugli kolac).
U centru Cetinja je tek jedan poznati hotel – „Grand“ koji gostima nudi izvrsnu hranu i jos bolju uslugu, te cete posjetom tom objektu napraviti najbolji odabir za uzitak u jelima i specijalitetima cetinjske kuhinje. Osim prsuta, sira, raznih vrsta mesa, i specijaliteta od mesa: kuvanih, pecenih, dinstanih ili jela sa rostilja, hotelijeri „Granda“ ponudice Vam i svjeze spremljenu jezersku, rijecnu ili morsku ribu, ali i tipicne crnogorske specijalitete koji se najcesce jedu u sjevernim krajevima Crne Gore. Takve vrste jela su: kacamak, cicvara, domaci skorup, ili neobicno kuvano jelo svojstveno samo krajevima oko Cetinja, tzv. „rastan na koljenicu“.
Naime, rastan je jedna vrsta zelja (kupusa) tamno zelene boje, koja se uzgaja upravo u Crnoj Gori i krajevima oko Cetinja. Kada se sprema ovo jelo, potrebno je do kraja postovati recept u kojem pise da: rastan najprije treba dobro oprati pod mlazom tekuce vode. Potom treba odstraniti drskice, koje se nalaze na dnu lista. Nakon toga rastan treba malo rastresti i isjeci rukama na manje komade. Dok to pripremite na sporetu treba staviti u jednom vecem loncu vodu, koja treba da vri. Onda se rastan spusta u tu vodu da jos malo provri.
U isto vrijeme u drugom sudu, na sporetu, treba staviti suvu svinjsku koljenicu, da bi se obarila. Njoj se jos dodaju komadi suve slanine ili komad suve svinjske glave. (U slucaju da je svinjska koljenica presuva, prethodne veceri mora se malo spustiti u vodu da odstoji). Kada se to sve dobro obari, zajedno sa rastanom, sve treba sjediniti i staviti u veci lonac, da bi se dalje kuvalo. Pri polovini kuvanja, u vodu se spusti i nekoliko polovina ili cijelih oljustenih krompira. Kako je meso sa kojim se rastan kuva dosta suvo, pa samim tim i slano, jelo treba povremeno probati, ili ukoliko nije po ukusu, jelo treba dosoliti.
Ako se rastan priprema na tradicionalan nacin, na selu ili u seoskim domacinstvima, onda se jelo kuva u kotlu (bakarnom sudu) koji se stavi iznad ognjista sa vatrom, gdje se kuva. Kako god da se sprema, treba voditi racuna da se rastan ne prekuva. Kada je jelo gotovo rastan se stavlja u tanjire i jede kao lijepo kuvano jelo, dok se meso koje se sa njim kuvalo odvoji na poseban tanjir ili stavi u zdjelu. Tako pripremljeno meso sluzi se uz rastan, ili se servira gostima da to posebno degustiraju.
Ne samo rastan, nego i sva druga crnogorska jela, za ciju se pripremu koriste namirnice koje u sebi sadrze masti i kalorije, najcesce se jedu tokom zimskog perioda, mada se po naruzbi ova jela rado spremaju i u drugim periodima godine. Ukoliko gosti na vrijeme naruce, ta jela mogu degustirati u svim vecim restoranima u ili nadomak Cetinja. Za one turiste ili posjetioce Cetinja, za koje ne postoje opravdani razlozi promjene rezima ogranicenog unosa masti u organizam, na raspolagnaju su mnogobrojne pizzerije, konobe i restorani u kojima ce se pronaci nesto i po njihovom ukusu i zeljama.
Dakle, prica o kulinarskim specijalitetima Cetinja se nastavlja. Kao i u ostalim gradovima u Crnoj Gori i na Cetinju postoji veliki broj raznih lokala, medju kojima prednjace kafe – barovi, gdje se lijepo mozete osjecati, ispijajuci koktele ili druge osvjezavajuce napitke i provodeci dan odmarajuci u lijepoj hladovini, dok zrake sunca koje se promice kroz hrastove ili lipove grane, lagano remeti prijatni vjetric. Zato u Cetinju treba posjetiti: konobu – pizzeriju: „Hogar Strasni“, koja se nalazi na tek 100 metara od dvorca Petrovica. Osim nacionalnih te jela mediteranske kuhinje, u prijatnom ambijentu u centru Cetinja, ukoliko ste se zamorili degustirajuci crnogorske tradicionalne, specijalitete, mozete tokom dana ili za veceru naruciti prizzu spremljenu po italijanskoj recepturi, pirosku ili neki drugo slano i ne previse kaloricno jelo. U Njegosevoj ulici u Cetinju na Vas ceka i kafe bar „Korzo“, sa terasom na otvorenom, sa koje uvijek dopiru zvuci interesantne muzike. Poznat po lijepoj i ugodnoj atmosferi, restoran „Korzo“ nudi Vam i osvjezavajuce napitke, sve vrste kafe, zestoka pica, crnogorska i strana vina ali i izvanredne italijanske paste sa preko 30 vrsta razlicitih sosova koje jednostavno morate probati. Ukoliko do „Korza“ svratite ujutru, mozete poruciti lagani ili brzi dorucak, takodje mozete uzivati i u poslovnom rucku, ili veceri po zelji, a sve uz veoma pristupacne cijene.
Poznati po veoma dobro i ukusno pripremljenim crnogorskim specijalitetima su i restorani „Belveder“ ( na izlasku iz Podgorice ka Cetinju) i restoran „Konak“ (4 kilometra udaljen od Cetinja, na putu ka Budvi). Restoran „Belveder“ ima veliku bastu sa zadivljujucim pogledom na Rijeku Crnojevica i Skadarsko jezero. Taj objekat turisti smatraju mjestom od izuzetne tradicije i gostoprimstva. Uz dva predivna parkiga koja se nalaze u borovoj sumi, smjestena je i prostrana terasa restorana. Sklad borova i kamena, uz prigodnu veceru, kakvo je jelo „njeguski stek“ za dvoje, uz crno vino i prijatne balade, preporuka su koja Vas upucuje u restoran „Belveder“. Takodje, ukoliko ste ljubitelj ribe, u istom restoranu mozete poruciti i svjezu, najcesce jezersku ribu (saran, ukljeva, pastrmka).
Veoma lijepo i po pristupacnim cijenama mozete rucati ili vecerati i u restoranu „Konak“. Osim crnogorske nacionalne i italijanske kuhinje, u restoranu pripremaju i vegetarijanska jela ili jela po narudzbi. Takodje, organizuju poslovne ruckove, vecere, svadbe i rodjendane. Pogodnost za turiste i posjetioce predstavlja i 24- casovno radno vrijeme ovog objekta.
Sigurno ce dobro zazvucati i druga jela, narocito mediteranska, koja se mogu probati u cetinjskim restoranima. Lijepog mirisa i jos boljeg ukusa su i razne riblje corbe, suvi (dimljeni krap) ili ukljeva, kombinovano jelo od pecenog sarana i pastrmke, salate poput mijesane, ili blitve i jos mnogi specijaliteti.
U samom Cetinju, uglavnom u centru grada nalazi se i veliki broj objekata poput: poslasticarnica, burekdzinica, mlijecnih mini – restorana, kafeterija … gdje takodje mozete poruciti neko ukusno brzo jelo: pizzu, palacinku, hot – dog, burek, slatke i slane kifle, lisnata tijesta, sladoled ili neki ukusni vocni ili cokoladni kolac. S obzirom da je Cetinje sve vise tranzitni turisticki grad, takva mjesta su, posebno ljeti, veoma dobro posjecena. Proizvodi su uvijek svjezi, pa su ceste guzve u tim objektima, narocito u jutarnjim satima.