Bukiraj savrsen odmor

Ulcinj Hrana i Piće

Ni ljepseg podrucja, ni ukusnije hrane, rekli bi gurmani, koji su makar jednom posjetili Ulcinj i njegove cuvene i nadaleko poznate restorane kakvi su riblji restoran na Adi Bojani „Kosuta Barakuda“ , „San Marino“ ili restoran „Misko“. Ni sami ne mozete zamisliti koliko mirisa i ukusa, raznoraznih jela pripremljenih na orijentalni ili na nacin kako su to spremale stare Crnogorke, ili spremljenih po najnovijim recepturama svjetskih kulinara, mozete probati u ulcinjskim hotelima, restoranima ili na otvorenim bastama ili terasama.

Dobro upuceni u “ male tajne velikih majstora kuhinje“, savjetovace Vas da je najbolje da prvih nekoliko dana Vaseg odmora u Ulcinju degustirate nesto tipicno crnogorsko: kao aperitiv – domacu lozu, spravljenu od najkvalitetnije sorte vinove loze. Uz takav aperitiv, oni koji su cesti gosti Crnogorskog primorja znaju, da najbolje prija kriska dobro susenog sira ili sira iz ulja, sto je nezaobilazan dio menija. Kada se tome jos doda tanko iscjecen suvi prsut, onda mozete smatrati da ste pocasceni sa tri osnovna proizvoda po kojima se Crna Gora prepoznaje u svijetu. Dodamo li tome, da se uz rucak, koji moze predstavljati neki komad lijepo pecenog mesa, kao sto je : jagnjece, telece, junece ili govedje, moze sve dobro zaliti crnim vinom, kakva su „Procordem“ ili „Vranac“, dobicete niz od nekoliko proizvoda koji su zastitni znaci ili trade mark „Montenegro“.

Iako, u menijima raznih ugostiteljskih objekata u Ulcinju mozete probati gotovo sva jela od ribe i mesa, turisti koji u Ulcinj stizu iz razlicitih djelova Evrope i svijeta, najradje jedu mediteranske specijalitete, kakva su jela koja su bogata plodovima mora. Predusretljivi ulcinjski hotelijeri obicno gostima nude, izvrsne specijalitete kakvi su: rizoto sa morskim plodovima, garnirani jastog, skampe, muslje, prstace, corba od kamenica, salata od hobotnice…Za predlozenim menijem, ne zaostaje ni ponuda jela i specijaliteta od mesa: mijesanog, kuvanog, pecenog, stekova…

Vecina turistickih mjesta u svijetu, osim po kulturno- istorijskim ili drugim znamenitostima koji tu turisticku destinaciju cine zanimljivom turistima, znaju biti na dobrom glasu i po kulinarskim specijalitetima, odnosno jelima tradicionalne kuhinje toga poducja. Vjerujte, isti je slucaj i sa Ulcinjem. Kada probate cuvena jela kakva su ulcinjski japraci ili bamije, bice Vam jasno zasto su stare Ulcinjanke, a posebno njihove majke ili bake, bile vjeste domacice, i zbog cega su znale kako ulcinjsku kuhinju napraviti sto slasnijom, a tradicionalna jela sto ukusnijima.

Za jelo kao sto su japraci, potreban Vam je domaci rastan, odnosno, jedna vrsta kupusa, koja se gaji u crnogorskim domacinstvima. Takodje, za pripremanje tog jela koristi se i junece meso, ulje, crni luk, riza, biber, persun i neko suvo meso po zelji. Japraci su tradicionalno ulcinjsko jelo, i spremaju se nalik cuvenim sarmama, samo sto se umjesto u listove kiselog kupusa, smjesa potrebna za japrake umotava u listove, mladog obarenog rastana.

Nadaleko, cuven specijalitet su i bamije. To je jedna vrsta biljke nalik povrcu. Ima drvenasti zbun, kao hibiskus, i u Ulcinj je stigla s Orijenta, tacnije iz Abisinije i Istocne Indije. Ima mahunu slicnu ljutim papricicama. Najcesce se u Ulcinju, bamije koriste, uz telece meso, crni luk, so, biber, alevu papriku, svjezi paradajz i persun, uz dodatak vode. Nakon dinstanja luka i mesa, jelo se sa ostalim namirnicama potrebnim za spremanje, krcka na tihoj vatri oko pola sata. Za to vrijeme bamije se sa lukom, lagano prze,u drugoj tavi. Kada omeksaju bamije se dodaju, vec napravljenoj smjesi sa mesom, i sve se zajedno stavi u glinenu posudu i zapece u pecnici oko 5 minuta. Dakle, jedan od dva najcesce spravljana ulcinjska specijaliteta mozete probati ukoliko strpljivo u nekom ulcinjskom restoranu sacekate 40 – setak minuta koliko je vjestom kulinaru potrebno da napravi veoma ukusno i sto je najvaznije tradicionalno ulcinjsko jelo. Za degustaciju cuvenih crnogorskih i specijaliteta ulcinjske kuhinje predlazemo hotelski kompleks „Dvori Balsica“ u Starom gradu.

Kao cuvena jela sa grila, cesto ce Vam ulcinjski ugostitelji preporuciti cevape u somunu, dok cuvene bureke – sa sirom, ili zeljem, mozete probati u brojnim poslasticarnicama ili burekdzinicama.

Kada jos probate cuvene ulcinjske slastice, u koje se pored baklavi, tulumba ili alve na razlicite nacine, ubraja jos i pizza sa suvim smokvama, bice Vam jasno zasto se mlade Ulcinjanke, a posebno tek udate zene, trude da iz starih kulinarskih biljeznica, prepisu i po staroj recepturi nauce spremati sto vise tipicno ulcinjskih ili davno zaboravljenih jela.

Pored restorana medju kojima se izdvajaju i : „Montana“; „Shasi“ ili „Grande amore“, u starom i novom dijelu Ulcinja i okolini, jos je mnogo objekata, poput starih konoba u tipicno orijentalnom ili etno stilu, lijepo uredjenih bastenskih terasa, pizzeria, kafea … gdje takodje mozete uzivati degustrirajuci ili konzumirajuci razlicite vrste jela i pica.

Za mladju populaciju, kojoj brzina i zelja za sto ludjim provodom ne dozvoljavaju da noc „lagano tece“, u Ulcinju postoji veliki broj standova ili kisoka sa brzom hranom, gdje se uz brzu uslugu sluze sirom svijeta popularni brzi obroci: hamburgeri, cheesburgeri, pizza na parce, hot –dog, pecena piletina…

Saznaj vise o Ulcinju

Priroda

Istorija

Kultura

Turizam

Top 5

Vrijeme

© 2005-2016 Visit Montenegro. All rights reserved. VISIT-MONTENEGRO.com® is private web project. Visit Montenegro is supported by BritishDotCom ltd