- Zabljak (1436 mnm) – Uskoci – Curevac (1625 mnm). Lagana pjesacka staza sa oko 8 kilometara puta kroz cetinarsku sumu, izvrsnim vidikovcima prema kanjonu rijeke Tare i cirkovima. Tura traje oko cetiri sata i trideset minuta.
- Zabljak (1436 mnm) – Ivan do – Mlinski potok – Zmijinje jezero (1520 mnm). Staza pogodna za setnju, duzine oko 5 kilometara. Tura traje oko dva sata.
U zoni nacionalnog parka postoje i posebna mjesta namijenjena za kampovanje medju kojima su najljepsa II logor, Zugica luka i Radovan luka.
Odlicne staze i tri ski lifta dobar su poziv ljubiteljima skijanja.Od padina najbolje su Savin kuk, Stuoc i Javorovaca. Savin kuk ima dvije zicare, ski lift i kompletan ski servis. Duzina padine je oko 3.500 metara. Stuoc je nesto kraci sa 2.600 metara ali je izuzetno atraktivan, dok je Javorovaca sa 800 metara duzine nesto kraca. Od pocetka devedesetih postoji i ski klub Zabljak, a ako se zna da je planinarsko – smucarsko drustvo Durmitor osnovano jos tridesetih godina proslog vijeka onda mozemo govoriti o dugoj i bogatoj tradiciji zimskih sportva na ovom podrucju. Snoubord se na Durmitoru pojavio pocetkom devedesetih, a prvi snoubord klub Savin kuk ponos je ovog kraja. Durmitor je bio domacin brojnim snouborderima, pa se nerijetko isti okupljaju na otvorenim prvenstvima i medjusobnim nadmentanjima.
Zanimljiv podatak bilo bi i to da se na Debelom nametu tokom ljeta u organizaciji ski centra Durmitor odrzava ljtnji slalom posto je ovaj dio planine Durmitor pod snijeznim pokrivacem tokom citave godine, pa cak i u vrelim mjesecima. Debeli namet dug je par stotina metara. Priznacete da je ovakvih destinacija u Evropi jako malo.
Takodje na Durmitoru cete sresti i paraglajdere koji Durmitor smatraju jednim od najpogodnijih podrucija za bavljenje ovim sportom.
Kada je speleoloska aktivnost u pitanju Durmitor je pravi raj. Postoji preko 300 speleoloskih objekata koji su nastajali zahvaljujuci geoloskom sastavu i klimatsko hidroloskim karaketeristikama ovog kraja. Fascinacija jamama, kanalima i pecinama na ovom prostoru je stara vise vjekova. Speleoloski objekti Durmitora bogati su stalaktitima, stalagmitima, stubovima, draperijama i svim drugim vrstama pecinskog nakita, pa ne cudi sto su interesantni svima koji posjete Durmitor a nisu sa ovog podrucija. Na ovom terenu najvise su razvijene jame pa su i tri najdublja i najduza objekta jamskog tipa – Jama na Vjetrenim brdima sa ispitanoim dubinom od 897,5 metara i predstavlja najdublju jamu na Balkanu. Medjunarodna ekspedicija koja je sredinom osamedesetih godina ispitivala njenu unutrasnjost provodila je dane u njoj na dubini od 570 metara od ulaza, na temperaturi od oko 8 stepeni celzijusa. Jama u Malom Lomnom dolu duboka je 605 metara, a jamski sistem u sjevernim obrucinama 465 metara. Zajedno ove tri jame cine mozda i najinteresantnije tacke na citavom Durmitoru.
Na Durmitoru takodje djeluje gorska sluzba spasa koja se uspjesno nosi sa svim potrebama posjetilaca planine. U slucaju nevolje gorska sluzba spasa djeluje brzo i efikasno ali tu su i potpuno spremni i kvalifikovani vodici ukoliko se odlucite za obilazak ovog planinskog masiva.
Posjetioci Durmitora mogu se odluciti i za neke druge vidove rekreacije kao sto su: jahanje – konje je moguce iznajmiti u nacionalnom parku, potom veslanje na jezeru – sluzba nacionalnog parka izdaje camce, ili se pak zanimati sportskim ribolovom na rijeci Tari, Crnom i Vrazijem jezeru u periodu od prvog maja do prvog oktobra. Vise informacija o dozvoljenim terminima i maksimalnom ulovu dobicte u sluzbi nacionalnog parka, koja svojim djelovanjem izlazi u susret svim ljubiteljima prirode istovremeno cuvajuci istu za generacije koje dolaze. U upravnoj zgradi nacionalnog parka mozete dobiti sve informacije, pogledati Prirodnjacku zbirku nacionalnog parka i naci prigodne suvenire iz domace radinosti.