Bukiraj savrsen odmor

Zabljak Priroda

Durmitor pripada visoko planinskom svodu sjeverne Crne Gore. Sa jedne strane karstifikovana pivska povrs pruza se na visini od 1.500 do 1.600 metara nadmorske visine. Ivicne djelove duboko zasijecaju kanjoni Pive, Susice i Komarnice cineci ovaj kraj pravim izazovom za sve avanturiste. Po svojoj nepristupacnosti i nadrealnoj ljepoti istice se kanjon Nevidio. Dubok oko 1.000 metara a svega sirok samo jedan metar. Ovaj dio karakterise bogat i raznovrstan biljni pokrivac nekarakteristican za karstifikovana podrucija. Nerijetko cete tokom ljeta ovdje zateci stada i cobane koji se nalaze “na katunia”. Sami katuni su zanimljivi svojom arhitekturom – zid je od cistog kamena, krovovi strmi, i prekriveni sindrom (drvenom daskom, drvene plocice), a nerijetko i od plocastih krecnjackih kamenova. Jezerska povrs koja se pruza na istocnoj strani Durmitora bogata je kako joj i samo ime govori lednickim jezerima. Ovaj kraj nesto je pitomiji, bogatiji vodom i vegetacijom pa su i naseobine cesce. Jedna od njih, najvisi gradic na Balkanu – Zabljak, brzo se razvio i iskoristio prirodnu ljepotu da privuce kako domace tako i strane turiste.

Durmitor je i najveca planina dinarskog masiva. Zahvata sjeverni i sjevero-  zapadni dio Crne Gore i dalje se spaja sa hercegovackim planinama. Masivom odminiraju stijenje i kameni vrhovi, koji se uzidu iznad brojnih dolina, vrtaca i provalija koje su cesto pune vjecnog snijega i leda. Petnaestak vrhova, sa visinom iznad dvije hiljade metara dominira pejsazom i ostavlja utisak na posjetioca nalik onome u Alpima. Bobotov kuk sa visinom od 2523 metara najvisi je durmitorski vrh. U narodu je poznat i kao Cirova pecina, a prvi koji se na njega popeo bio je Austrijanac Oskar Bauman. Pogled koji se sa njega pruza seze stotinama kilometara unaokolo povezujuci sa jedne strane Mediteran na jugu, i visoko gorje kontinentalnog Balkana na sjeveru sa druge strane. Za uspon na Bobotov kuk potrebno je vise casova uz pratnju osobe koja poznaje kraj, ne samo zbog bezbjednosti, vec i zbog potrebe da upoznate svaki kutak planine, cujete neku od mnogobrojnih legendi, i na pravi nacin dozivite sve one elemente prirode koji su se ovdje kao na jednoj maloj planeti zbili da doprinesu utisku. Uvale, lednicka jezera, cirkovi, grebeni presijecaju strmu planinu ponekad je cineci i pomalo neosvojivom. No i kada pomislite da je zivot ovdje nemoguc pred vama se ukaze neko od katunskih naselja nadomak prasume cineci da vam ovaj fantasticni i nadrealni prizor ostane u pamcenju dok ste zivi. Cesto se za Bobotov kuk kaze da lici na crnogorsku seljacku kucu u obliku piramide. No, Bobotov kuk nije usamljen po svojoj ljepoti i impresiji. Tu su i Bezimeni vrh (2484m), Medjed (2280m) koji se uzdize iznad Crnog jezera, potom Sljeme (2477m), i Savin kuk, izuzetnopopularan i pristupacan, koji se dize na visini od 2312m. Kaze se da je Savina voda, izvor koji se tu moze pronaci, ljekovita. Od ostalih vrhova isticu se Minin bogaz, Terzin bogaz (staza), i Crvena greda, svi sa visinom od preko 2000 metara. Usponi na vrhove uglavnom zahtijevaju dobru fizicku spremu i visecasovni nerijetko naporan hod. Ipak, svaki od ovih napora vrijedan je u potpunosti posebno ako znate da cete u avgustu naici na mjesta na kojima se moze skijati, gdje cete na malom prostoru vise puta naici na ciste izvore planinske vode sa kojih mozete piti, i da cete se sresti sa biljnim i zivotinjskim vrstama od kojih neke Durmitor sebicno cuva kao njihov poslednji habitat na planeti.

Opstina Zabljak, bogata prirodnim ljepotama spada u red najatraktivnijih podrucja ne samo u Crnoj Gori vec i u citavoj bivsoj Jugoslaviji dok se Durmitor smatra jednim od najljepsih Nacionalnih parkova. Njegove cari na 36.000 ha ostavljaju jak utisak na svakog posjetioca, a kompletno podrucije je pravi mali raj za razvoj ljetnjeg, zimskog, lovnog, i drugog turizma. Prepoznajuci turizam i ekolosko postojanje, kao svoje dvije najvaznije odrednice Crna Gora je otvorila perspektivu razvoja durmitorskog kraja, nudeci planinske vidike, najdublje svjetske kanjone, i glecerska jezera svima koji zele dozivjeti jedinstvenu i ocuvanu prirodu u srcu Evrope.

Zabljak je poznato planinsko mjesto i klimatsko ljeciliste sa izrazito kontinentalnom klimom. Nalazi se u visorvani u neposrednoj blizini planinskog masiva Durmitora. Okruzen je bujnim pasnjacima, lednickim jezerima, cetinarskim sumama kakve cete rijetko gdje u Evropi naci. Zabljak nudi cist vazduh, brojne izvore bistre planinske vode, udoban smjestaj, dajuci sve preduslove za odmor u tisini, gustih jelovih suma.

Prosjecna godisnja temperatura durmitorskog kraja je izmedju 2 i 8 stepeni celzijusa. Cetiri mjeseca je pod snjeznim prekrivacem vecim od 15 centimetara. Klima varira od kontinentalne do alpske. Ljeta su relativno kratka i svjeza, a zime duge i hladne.

Kao najvece naselje planisnkog podrucija Durmitora, Zabljak je odlicno mjesto sa koga mozete krenuti u obilazak ljepota ove planine i njenih zanimljivosti. Pored Zabljaka na ovom podruciju nalazi se jos nekoliko manjih naselja, tipicno planinskog tipa, specificne arhitekture, kao i namjene – kao stocarski kraj Durmitor je bogat katunima, ljetnjimn naseljima stocara. Opstina Zabljak ima velike komplekse suma na oko 15.000 ha ciji je biodiverzitet poznat u kontinentalnim razmjerama. Zabljak je i sjediste Nacionalnog parka Durmitor, koji se zbog svoje prostranosti pruza i preko opstina Pljevlja, Mojkovac, Pluzine i Savnik.

Durmitorski kraj i Zabljak izuzetno su bogati vodama. Rijeke koje presijecaju ovo podrucije su Tara i Komarnica i postoji niz povremenih vodenih tokova, kakve su Susica, Potoka, Draga i druge. Dolina Tare, koja izvire ispod planine Komova, smatra se najljepsom rijecnom dolinom Evrope. Prolazi kroz Kolasin i Mojkovac, i sve sto se vise priblizava svom uscu, ona u svom odnjem toku duboko zasijeca okolna brda, stvarajuci kanjon cija visina prelazi hiljadu metara. Svojim brzacima ona napada Sinjajevinu, prolazi ispod impresivnog mosta na Djurdjevica Tari, blago usporava kod Pirlitora, obilazi masiv Durmitora, i nastavlja ka Scepan polju, spajajuci se sa rijekom Pivom. Pored izuzetne ljepote Tara se nudi kajakasom sportu kao malo koja druga destinacija u Evropi. Od svoje duzine od 140 km na 78 km, od Proscenja do Scepan polja svojim kanjonom, najduzim i najdubljim u Evropi, a drugim po velicini u svijetu, Tara postaje prirodni fenomen, te ne cudi zasto se nalazi pod zastitom UNESCO-a od 1980. 1300 metara dubok kanjon kod planinskog vijenca Obzor u covjeku budi najvece postovanje prema prirodi.  Nazivaju je Suzom Evrope zbog njene cistoce i ljepote tokom citavog toka.

Veliki broj jezera na Durmitoru je glecerskog porijekla. Primat, po svojoj ljepoti i privlacnosti svakako ima Crno jezero, sacinjeno od dvije vodene povrsine – malog i velikog jezera. Ova dva dijela se spajaju jezerskom uzinom koja se zove Struga. Crno jezero nalazi se u srcu guste cetinarske sume i iako djeluje kao da se nalazi stotinama kilometara daleko od bilo kakve ljudske naseobine, do njega cete doci za svega nekoliko minuta od hotela Durmitor. Samo jezero nalazi se na nadmorskoj visini od 1442 metra, povrsine je oko 515.000 m2, a maksimalne dubine oko 25 metara, iako se u ranim ljetnjim mjesecima ova cifra zna povecati do 40 metara, kada nivo vode naraste. Nedaleko od jezera nalazi se izvor hladne, pitke vode. U okolini jezera moze se kampovati, a i samo jezero izuzteno bogato ribom, posebno pastrmkom, cineci utisak potpunim. Voznja camcem po jezeru umirujuca je i izuzetno prijatna. Od samog jezera kroz gustu cetinarsku sumu vode planinske staze dalje do Zmijinjeg jezera i Jablanovog jezera. Jezera su sinonim za ovaj kraj i uvijek su bila inspiracija, mjesto okupljanja ili objekat istrazivanja. Barno, Modro, Valovito, Veliko i Malo Skrcko, i druga jezera nazivaju se Gorskim ocima, i cine sastavni dio Nacionalnog parka Durmitor. Ukupno 18 jezera, svako mali svijet za sebe dovoljan su poziv da posjetite ovaj kraj i uzivate u bojama koje se prelamaju pod gorskim suncem, saljuci odsjaj sa povrsine jezera ka nebu. Svako od njih sa svojom pricom i legendom vrijedno je vase posjete. Vrazije jezero, poznato po legendi o krilatom konju, od koga je nastao krilati Jabucilo, konj Vojvode Momcila, samo je jedno u nizu durmitorskih gorskih oka. Srablje i Barno jezero, smatraju se ljekovitim zbog svoje vode. Od ostalih jezera Zeleni vir, Suva lokva, i Zabojsko jezero posebno se isticu ljepotom.

 

Durmitor prednjaci i po bogatstvu flore i faune. Endemske i izuztetno rijetke vrste cine ovaj kraj interesantnim i za naucnike i za ljubitelje prirode i za laike jednako. Sume crnog bora na pojedinim mjestima stare su i preko 400 godina, a stabla se dizu i do visine od 50 metara.

Sumski potencijal na podruciju Durmitora ogroman je. Sumske zajednice koje dominiraju na podruciju Nacionalnog parka su sume bora, i smrce, potom bukova suma, sume crnog graba i drugih. Neke od sumskih zajednica su pod strogom zastitom drzave. Ovdje se posebno isticu pet podrucija – Crna poda, sa stablima starim preko 400 godina, potom Kanjon Susice, kojm dominiraju bukva i javor, i jos nekoliko podrucija na kojima se mogu pronaci rijetke vrste u liscarsko – cetinarskim sumama.

Od endemskih biljnih vrsta na obroncima Durmitora naicice te na planinski javor (acer heldreichii), crnogorski zvoncic (edraianthus montenegrinus Horak), lincuru (gentiana laevicalix Rohl), durmitorsku divizmu (verbascum durmitoreum Rohl). Zakonom o zastiti prirode zasticene su brojne vrste od kojih 122 spadaju u endemicne. Pravi uzitak pruzice vam i divlje voce koje je dostupno svim posjetiocima ove planine.

Zivotinjski svijet ovog podrucija jako je bogat. Samo na prostoru Durmitora i kanjona Tare zivi preko 163 vrste ptica, od kojih su vecina na listi zasticenih vrsta. Nabrojacemo samo neke od njih: suri orao (aquila chrysaeots), bjeloglavi sup (gyps fulvus), gavran (corvus corax) jedna od najugrozenijih vrsta nase ornitofaune, lilifordov djetlic (dubrocopus lilifordi) itd. Na Durmitoru cete naici i na risa, vuka, medjeda, divokozu, srnu, pa cak i mrkog tvora. Rijeke ovog podrucija bogate su pastrmkom, lipjenom i skobaljem. Preko 40 vrsta jestivih gljiva raste na podruciju Durmitora.

Ledena pecina koja se nalazi ispod vrha Obla glava, na visini od 2100 metara nadmorske visine, pristupacna je svim posjetiocima. Stalaktiti i stalagmiti u kojima se moze uzivati cak i ljeti cine ovu pecinu jednom od najljepsih u citavoj Evropi. Na Durmitoru se tokom citave godine u pojednim njegovim krajevim zadrzava snijeg, kao u podrucije Velike kalice, gdje mozete skijati i tokom ljeta.

Saznaj vise o Zabljaku (NP Durmitor)

Priroda

Istorija

Kultura

Turizam

Top 5

Vrijeme

© 2005-2016 Visit Montenegro. All rights reserved. VISIT-MONTENEGRO.com® is private web project. Visit Montenegro is supported by BritishDotCom ltd